Dahiliye


    Halk arasında iç hastalıkları olarak isimlendirilen dahiliye, geniş kapsamlı bir bilim dalı olması nedeniyle sağlık sorunu yaşayanlar için bir klavuz görevi üstlenmektedir.

    Hayvanların sindirim sistemi, böbrek, kalp, akciğer, kan hastalıkları, kanserin dahili tanı ve tedavisi, romatizmal, hormonal ve allerjik hastalıklar, yaşlı hasta grubunun sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenir.

    Dahiliye çok geniş bir bilim dalıdır. Hastalıkların tanısı noktasında veteriner hekimlerini en fazla zorlayan bilim dallarından birisidir. Bununla birlikte rutinde kliniklerde ağırladığımız hastalarımızın çok büyük bir kesimi dahiliye hastasıdır. Peki kedi ve köpeklerimizde dahiliye ana bilim dalı olarak hangi sorunlarla karşılaşabiliriz?

    Gastroenteroloji başlığı adı altında kanlı koİskenderun ishal, kabızlık, hazımsızlık kusma regurgitasyon gastrit tabloları ile karşılaşırız.

    Hematoloji alanında ise anemiler lösemi lenfoma ve hemoglobin problemleriyle karşılaşırız.

    Nefroloji alanında Akut ve Kronik böbrek yetmezlikleri, böbrek taşları, sistitis, pyelonefrit tabloları en sık karşılaştığımız problemlerdir.

    Solunum sistemi hastalıkları alanında bronşit ve alerjik reaksiyonları sayarken, Endokrinoloji bilim dalında da obezite şeker hastalığı hormonal hastalıkları sayabiliriz.

    Ayrıca dolaşım sistemi hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, genital sistem hastalıkları ve neredeyse tüm enfeksiyonlar da dahiliyenin konusu olmuştur.

İMMUNOLOJİK TEDAVİ
KAN TRANSFÜZYONU
KEMOTRAPİ
KUDUZ TİTRASYON TESTİ
PRP
KAN TAHLİLLERİ
HIZLI TESTLER
MİKROSKOP